7 האגמים דרום בולגריה
דרך שבילים ונוף עוצר נשימה נגיע לאגמים חבויים בין פסגות הרים ונצא למסע שטח מדהים בפארק הלאומי רילה שבבולגריה המשלב נוף פראי, תרבות והיסטוריה

"התאומים", "העין", "הדמעה".. רק משמותיהם של שלושה מתוך שבעת האגמים המופלאים למרגלות הרי רילה שבדרום מערב בולגריה ניתן לדמיין את הקסם של המקום היפהפה הזה. כל כך יפה, ש"העין" אכן מעלה "דמעה". וכל כך קרובים, רק שעתיים טיסה לסופיה בירת בולגריה, ומשם עוד שעה ואנחנו בתוך אחד מפלאי הטבע... אגמי מים צלולים, פסגות הרים וכפרים עתיקים... מה עוד צריך הבנאדם? משקפי שמש, ביקיני אם את בחורה, קסדה, זוג אופניים טובים, ולדרך!

הרי רילה (Rila) מצטיינים ביופיים - יופי בראשיתי עוצר נשימה. הם שוכנים מצפון להרי פירין ובמרחק 70 ק"מ מסופיה. זהו רכס הרים אלפיני שגובהו הממוצע 2,700 מטרים. הגבוה בהם הוא הר מוסאלה (Musala), המתנשא לגובה 2,925 מטרים, ונחשב לגבוה ביותר בבולגריה ובבלקן כולו.

שלושה נהרות גדולים זורמים למרגלות הרכס, אך יופיו נובע בעיקר מאגמי התכלת הקטנים שלו - 120 במספר - אשר נוצרו על ידי המסת הקרחונים, שכיסו את הרכס בימים עברו. ההרים עצמם מרהיבים בזכות העצים המכסים אותם, ועם בוא הסתיו צובעים אותם בצבעי שלכת, זהב וארגמן.

מדרונותיו התלולים של הרכס מהווים אתגר לרוכבי אופניים מכל העולם. רכיבת שטח לא קלה, אך מדהימה ביופיה, תוביל אותנו לפארק הלאומי רילה, המשתרע על פני חצי מהרכס. למרגלותיו נמצא מנזר רילה, אחד המנזרים היפים באירופה, הנמצא ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו כדוגמה לתרבות הרנסנס הבולגרי. המנזר מתנשא מעל צוק מיוער, מבנה מרשים בן ארבע קומות, עם דלתות עץ עתיקות ומדרגות עץ המשרות אווירה של רצינות ושלווה. בראש המנזר מתנוססת כנסיה בעלת שלוש כיפות, ועל קירותיה 1,200 ציורי קיר יפהפיים המתארים מלכים, שליחים ומלאכים בצבעים עזים, כמיטב המסורת של האדריכלות המזרחית.

ובלי הנקודה היהודית אי אפשר: בתוך הכנסיה מצוי קברו של המלך בוריס ה-3, שנהרג לאחר שסירב לשתף פעולה עם היטלר בחיסול יהודי בולגריה. הקבר מעוטר ומקושט, אולם, כפי שקורה בקברים הנחשבים להיסטוריים, אינו מכיל את גופתו של המלך.הנקודה השלישית במסע, רכס הרי פירין, היא השניה בגובהה בבולגריה, אחרי הרי רילה. גם את ההרים האלו עיצבו הקרחונים לפני אלפי שנים, והותירו אחריהם מדרונות תלולים, פסגות גבוהות ואגמים צלולים. הרכס שוכן בין נהר סטרומה (Struma) ממערב, ונהר מסטה (Mesta) ממזרח. הגבוה בהרי פירין הוא ויחרן (Vihren) בצפון הרכס, ולו עוד 60 פסגות שגובהן מעל 2,500 מטרים. אך עיקר יופיו טמון בכ-150 אגמים קטנטנים, שאף הם נוצרו על ידי קרחונים שכיסו פעם את הרכס, ואשר יצרו בהרים צורות מופלאות, והרכיבה ביניהם מאתגרת ומרתקת.

מסע שטח המשלב נופים בראשיתיים, אגמים צלולים, פסגות הרים, תרבות והיסטוריה.